WSJ: ‘Erdoğan’a göre yabancı medya çalkantıyı körüklüyor’

Wall Street Journal’ın türkçe sitesinde yer alan haber-analiz, siyaset-medya ilişkileri üzerine:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merkez bankası lirayı desteklemek için yapılacak ara toplantıya hazırlanırken yabancı medya kuruluşları ile iş dünyası lobi gruplarının ülkedeki siyasi ve ekonomik karmaşayı daha da artırdığını ima etti.

Başbakan Erdoğan bugün milletvekillerine yaptığı konuşmada aralarında The Wall Street Journal ile British Broadcasting Corporation’ın da bulunduğu bazı yabancı medya kuruluşları ile Türkiye’nin en büyük şirketlerinden bazılarının bu kritik zamanda menfaat sağlamaya çalıştığını söyledi.

“Kardeşlerim, bu ülkede milli iradeyi her zaman bunlar çaldılar. Yetmedi, bu ülkenin kaynaklarını, bu ülkenin enerjisini bunlar hortumladılar,” diyen Erdoğan sözlerine, “Sadece BBC mi? Wall Street Journal..Bu gazetelerin patronları kimler? Bu gazetelerin patronlarının sahipleri kimler?” diye devam etti.

BBC, yorum için yapılan aramaya cevap vermezken Dow Jones ve The Wall Street Journal’ın Genel Yayın Yönetmeni Gerard Baker konu hakkında, “Türkiye’deki gelişmeleri ele alma biçimimiz önyargısız ve tarafsız. Türkiye’de yaşananları, tüm dünyada gazeteciliğimizin ayırıcı özelliği olan dürüst ve doğru odaklanma ile yayınlamaya devam edeceğiz,” diye konuştu.

Her iki yayın kuruluşu da son haftalarda, on yıllık siyasi ittifakın ardından Başbakan ile güç mücadelesine giren Fethullah Gülen ile röportajlar gerçekleştirdi.

The Wall Street Journal Gülen ile yapılan röportajı 20 Ocak tarihinde, BBC ise Gülen ile gerçekleştirilen televizyon röportajını 27 Ocak’ta yayınladı.

Erdoğan son haftalarda Türkiye’nin büyümesini baskı altına almak ve faiz oranlarının artışından çıkar sağlamaya çalımakla itham ettiği “faiz lobisine” ilişkin iddialarını yineleyerek yabancı medya kuruluşlarının Türkiye ile ilgili gelişmeleri ele alma biçimine getirdiği eleştirileri sertleştirdi. Başbakan daha önce de aralarında BBC, The Wall Street Journal, The Economist’in bulunduğu gazeteler ile Reuters Haber Ajansı’nı eleştirmişti.

Erdoğan’ı eleştirenler Başbakan’ın, hükümetinin yabancı düşmanların kuşatması altında olduğu izlenimini veren komplo teorilerinden keyif aldığını belirtti.

Teneo Intelligence Genel Müdürü Wolfango Piccoli konuyla ilgili olarak, “Erdoğan geçmişte de yabancıları suçlama stratejisini uygulamıştı ancak bu kez hedefler ve yoğunluk bakımından durum çok daha kötü. Bu durumun en azından yerel seçimlere kadar devam edeceğini düşünüyorum. Daha sonra sürmesi de olası,” diye konuştu.

Analistlere gore Başbakan, kabine revizyonuna da neden olan yolsuzluk soruşturması ile son zamanların en büyük tehdidi ile karşı karşıya. Siyasi krizin gelişmekte olan piyasalara ilişkin ekonomik görünümün kötüleşmesi ile daha da kızışması ile lira yolsuzluk soruşturmasının başladığı 17 Aralık’tan bu yana yaklaşık yüzde 20 değer kaybetti.

Yazının tamamı için buraya tıklayın. 

About yavuzbaydar

Yavuz Baydar has been an award-winning Turkish journalist, whose professional activity spans nearly four decades. In December 2013, Baydar co-founded the independent media platform, P24, Punto24, to monitor the media sector of Turkey, as well as organizing surveys, and training workshops. Baydar wrote opinion columns, in Turkish, liberal daily Ozgur Dusunce and news site Haberdar, and in English, daily Today's Zaman, on domestic and foreign policy issues related to Turkey, and media matters, until all had to cease publications due to growing political oppression. Currently, he writes regular chronicles for Die Süddeutsche Zeitung, and opinion columns for the Arab Weekly, as well as analysis for Index on Censorship. Baydar blogs with the Huffington Post, sharing his his analysis and views on Turkish politics, the Middle East, Balkans, Europe, U.S-Turkish relations, human rights, free speech, press freedom, history, etc. His opinion articles appeared at the New York Times, the Guardian, El Pais, Svenska Dagbladet, and Al Jazeera English online. Turkey’s first news ombudsman, beginning at Milliyet daily in 1999, Baydar worked in the same role as reader representative until 2014. His work included reader complaints with content, and commentary on media ethics. Working in a tough professional climate had its costs: he was twice forced to leave his job, after his self-critical columns on journalistic flaws and fabricated news stories. Baydar worked as producer and news presenter in Swedish Radio &TV Corp. (SR) Stockholm, Sweden between 1979-1991; as correspondent for Scandinavia and Baltics for Turkish daily Cumhuriyet between 1980-1992, and the BBC World Service, in early 1990's. Returning to Turkey in 1994, he worked as reporter and ediytor for various outlets in print, as well as hosting debate porogrammes in public and private TV channels. Baydar studied informatics, cybernetics and, later, had his journalism ediucatiob in the University of Stockholm. Baydar served as president of the U.S. based International Organizaton of News Ombudsmen (ONO) in 2003. He was a Knight-Wallace Fellow at University of Michigan in 2004. Baydar was given the Special Award of the European Press Prize (EPP), for 'excellence in journalism', along with the Guardian and Der Spiegel in 2014. He won the Umbria Journalism Award in March 2014 and Caravella/Mare Nostrum Prize in 2015; both in Italy. Baydar completed an extensive research on self-censorship, corruption in media, and growing threats over journalism in Turkey as a Shorenstein Fellow at the Kennedy School of Government at Harvard.
This entry was posted in Turkey and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s