Erdoğan wants to reduce age of candidacy to 18, he says

Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan said on Wednesday he would like to lower the age of candidacy for the Turkish Parliament to 18 from the existing minimum of 25, an idea he first floated in 2012.

Talking to children in his office during National Sovereignty and Children’s Day celebrations on April 23 in Ankara, Erdoğan reiterated his desire to lower the age of candidacy, pointing out that his party had already lowered it once before. The ruling Justice and Development Party (AK Party) lowered the age of candidacy for Parliament from 30 to 25 before the 2011 elections. Erdoğan also noted that most European countries have a lower age of candidacy than Turkey.

During this year’s celebrations, a 9-year-old boy from Ankara Muazzez Karaçay Primary School, Göker İnan, was appointed “prime minister” for a few minutes. Erdoğan and little Göker answered reporters’ questions together. When the boy said that he does not use Twitter because his parents don’t allow it, Erdoğan applauded.

Erdoğan had a recommendation for the children visiting his office: Favor playing in parks and the street over computer games. “Do not become the prisoners of computers; let them be your prisoner,” Erdoğan told the children, adding that he sometimes plays with his grandchildren on the lawn. “I did it this week,” Erdoğan said, going on to suggest that children roll around in the soil and on their lawns.

After Erdoğan spoke to the children about the importance of taking advantage of their childhoods, the little prime minister fielded questions from reporters. When Göker was asked about his opinion on the presidential candidates, he paused for a while and said that they had better ask the question to the “real” prime minister. This made Erdoğan laugh.

After Göker gave short answers to their questions, the prime minister chided the reporters, saying, “You are uncomfortable with [the PM] who talks a lot, but also uncomfortable with the one who talks too little. It is impossible to understand you.”

About yavuzbaydar

Yavuz Baydar 39 yıllık gazeteci. Mesleğe İsveç Radyosu'nda muhabir olarak başladı, oradan TV ve yazılı basına geçti. Sırasıyla Cumhuriyet İsveç muhabirliği, BBC Türkçe Servisi'nde yapımcı-sunuculuk, Yeni Yüzyıl'da dış haberler servis şefliği, Milliyet'te editörlük yaptı. 1999 yılı başında Milliyet Okur Temsilcisi olarak, medyada kurumsal bir 'özdenetim' yapısı olan ombudsmanlığı Türkiye'ye tanıtan ve ilk uygulayan kişi oldu. Bu görevi Milliyet ardından Sabah'ta da sürdürdü. Toplam 15 yıl süren bu görevi nedeniyle dünyanın en kıdemli ve 'uzman' ombudsmanlarından biri sayılıyor. Baydar, merkezi ABD'de bulunan Dünya Medya Ombudsmanları Örgütü'nde (ONO) başkanlık ve yürütme kurulu üyeliğini de üstlendi. Türkiye'ye döndüğü 1990'lı yılların ortasından bu yana çeşitli TV kanallarında başta Soru-Cevap olmak üzere çok sayıda analiz-tartışma programını hazırlayıp sunmuş olan Baydar, düzenli olarak Süddeutsche Zeitung ve The Arab Weekly için yorumlar yazmakta. Baydar, Ocak 2014'te bir grup meslektaşı ile beraber medya bağımsızlığı ve özgürlüğü alanında çalışmalar yürütmek üzere Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun (P24) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2000 yılında 'Okur Temsilcisi' olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) Özel Ödülü'ne layık bulunan Baydar, 2014 yılında da, Avrupa'nın 'Pulitzer'i sayılan Avrupa Basın Ödülü'nü (EPP) 'meslekte mükemmeliyet' tanımlamasıyla aldı. 2004'te Michigan Üniversitesi'nde Knight-Wallace Araştırma Bursu ile 'Ortadoğu, demokrasi ve medya' konulu mesleki çalışmalar yapan Baydar, 2014 sonbaharında da Harvard Üniversitesi'ne bağlı Kennedy School'da 'Shorenstein Fellow' olarak Türkiye medyasında sansürün ve mali yozlaşmanın yayılmasını ele alan uzun bir rapor yayınladı. Baydar ayrıca Guardian, El Pais, New York Times gibi gazetelere de aralıklı olarak yorum ve analiz makaleleri yazıyor.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s