Turkish minister criticises ILO, denies poor job safety record

Economy Minister Nihat Zeybekçi dismissed the International Labour Organization’s (ILO) ranking of Turkey as the country with the third highest number of workplace fatalities in the world, while speaking in Washington, D.C., on Thursday.  

The ILO report also ranked Turkey as the country with the largest number of workplace deaths in Europe for 2012. Zeybekçi rejected these figures, saying he was skeptical of their validity. “I don’t know these numbers, but in this matter I do not think Turkey is the third worst in the world,” he said. “Hundreds of countries have not been able to join the ILO, this is why they are showing these numbers,” the economy minister added.

 “Of course we are very saddened by what happened in Soma. We lost nearly 300 of our brothers. I have been in Washington for the past two days, but I am there with all my heart and my prayers. I wish that such a disaster had not taken place. We will learn great lessons from this,” Zeybekçi continued, saying Turkey is approaching the top 10 largest economies in the world and that it is Turkey’s goal to be among the top 10 countries in terms of human rights, the rule of law, democracy and working conditions.  

Turkey, which has been a member of the ILO since 1932, has refused to sign ILO conventions on miners’ safety and working conditions. Convention No. 176, introduced in 1995, was ratified by 28 countries, including the US, Germany, Russia, Brazil, Armenia and Zimbabwe. The convention was established for the purpose of protecting mine workers from injury and protecting the environment from mining-related damage. 

ILO officials contacted by Today’s Zaman declined to comment on Zeybekçi’s comments but said that the organization planned to translate convention No. 176 into Turkish. 

According to recent statistics from the Ministry of Labor and Social Security, out of 1.5 million workplaces in Turkey, less than 9,000 were inspected last year. In the last 11 years, only 90,000 inspections have taken place. From this number, 46,000 workplaces were discovered by Social Security Institution (SGK) inspectors to have uninsured workers or workers holding fake insurance. 

About yavuzbaydar

Yavuz Baydar 39 yıllık gazeteci. Mesleğe İsveç Radyosu'nda muhabir olarak başladı, oradan TV ve yazılı basına geçti. Sırasıyla Cumhuriyet İsveç muhabirliği, BBC Türkçe Servisi'nde yapımcı-sunuculuk, Yeni Yüzyıl'da dış haberler servis şefliği, Milliyet'te editörlük yaptı. 1999 yılı başında Milliyet Okur Temsilcisi olarak, medyada kurumsal bir 'özdenetim' yapısı olan ombudsmanlığı Türkiye'ye tanıtan ve ilk uygulayan kişi oldu. Bu görevi Milliyet ardından Sabah'ta da sürdürdü. Toplam 15 yıl süren bu görevi nedeniyle dünyanın en kıdemli ve 'uzman' ombudsmanlarından biri sayılıyor. Baydar, merkezi ABD'de bulunan Dünya Medya Ombudsmanları Örgütü'nde (ONO) başkanlık ve yürütme kurulu üyeliğini de üstlendi. Türkiye'ye döndüğü 1990'lı yılların ortasından bu yana çeşitli TV kanallarında başta Soru-Cevap olmak üzere çok sayıda analiz-tartışma programını hazırlayıp sunmuş olan Baydar, düzenli olarak Süddeutsche Zeitung ve The Arab Weekly için yorumlar yazmakta. Baydar, Ocak 2014'te bir grup meslektaşı ile beraber medya bağımsızlığı ve özgürlüğü alanında çalışmalar yürütmek üzere Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun (P24) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2000 yılında 'Okur Temsilcisi' olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) Özel Ödülü'ne layık bulunan Baydar, 2014 yılında da, Avrupa'nın 'Pulitzer'i sayılan Avrupa Basın Ödülü'nü (EPP) 'meslekte mükemmeliyet' tanımlamasıyla aldı. 2004'te Michigan Üniversitesi'nde Knight-Wallace Araştırma Bursu ile 'Ortadoğu, demokrasi ve medya' konulu mesleki çalışmalar yapan Baydar, 2014 sonbaharında da Harvard Üniversitesi'ne bağlı Kennedy School'da 'Shorenstein Fellow' olarak Türkiye medyasında sansürün ve mali yozlaşmanın yayılmasını ele alan uzun bir rapor yayınladı. Baydar ayrıca Guardian, El Pais, New York Times gibi gazetelere de aralıklı olarak yorum ve analiz makaleleri yazıyor.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s