EU criticizes arbitrary tax penalty against independent daily Taraf

A high-ranking EU diplomat has criticized the Turkish government for handing the liberal-independent Taraf daily a multi-million dollar fine — which many believe was over the daily’s critical coverage — saying that such actions go against press freedom.

Taraf on Wednesday announced that it had been fined TL 5.5 million($2.6 million) by the Tax Inspection Council Administration of the Finance Ministry because of its scrap paper sales to paper mills.

The daily wrote that other newspapers also engage in the sale of scrap paper, but Taraf has been the only one given a fine for the activity.

Peter Stano, spokesman for EU Commissioner for Enlargement and European Neighborhood Policy Stefan Füle, criticized the fine, saying, “Tax legislation should be applied transparently, predictably and without discrimination, not least to avoid allegations of a selective application that would damage freedom of expression.”

The fine given to Taraf is being seen as attempt by the government to pressure the daily into stopping its critical coverage, especially over a corruption scandal that broke out on Dec. 17, implicating Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan, his family and his associates.

The daily vowed on Thursday to resist government attempts to muzzle independent press in Turkey.

Tax inspectors have audited the daily multiple times this year, despite no irregularities being found during previous inspections.

The allegedly politically motivated fine as well inspections carried out on Taraf drew strong criticism from press freedom advocacy groups.

The European Commission’s 2013 Progress Report on Turkey had also criticized government pressure on the media.

The report said that an Internet law prepared in 2013 and enacted in 2014 “introduces excessive controls on, and monitoring of, internet access and has the potential to significantly impact free expression, investigative journalism, democratic scrutiny and access to politically diverse information over the Internet.” It called on Turkey to revise the law in line with European standards on media freedoms and freedom of expression.

Secretary-General of the Turkish Association of Journalists (TGC) Sibel Güneş said, “[We] believe it is unjust to exert financial pressure on any paper that is critical of the government, especially in a democratic country.”

“We think unjustified financial pressure is just another way to practice hidden censorship,” she added.

Media Ethics Council (MEK) President Halit Esendir also described the fine on Taraf as an intimidation tactic directed at the Turkish press. “We haven’t seen such practices for a long time in Turkey. I hope the government changes its course and Turkey returns to normalcy,” he said.

About yavuzbaydar

Yavuz Baydar 39 yıllık gazeteci. Mesleğe İsveç Radyosu'nda muhabir olarak başladı, oradan TV ve yazılı basına geçti. Sırasıyla Cumhuriyet İsveç muhabirliği, BBC Türkçe Servisi'nde yapımcı-sunuculuk, Yeni Yüzyıl'da dış haberler servis şefliği, Milliyet'te editörlük yaptı. 1999 yılı başında Milliyet Okur Temsilcisi olarak, medyada kurumsal bir 'özdenetim' yapısı olan ombudsmanlığı Türkiye'ye tanıtan ve ilk uygulayan kişi oldu. Bu görevi Milliyet ardından Sabah'ta da sürdürdü. Toplam 15 yıl süren bu görevi nedeniyle dünyanın en kıdemli ve 'uzman' ombudsmanlarından biri sayılıyor. Baydar, merkezi ABD'de bulunan Dünya Medya Ombudsmanları Örgütü'nde (ONO) başkanlık ve yürütme kurulu üyeliğini de üstlendi. Türkiye'ye döndüğü 1990'lı yılların ortasından bu yana çeşitli TV kanallarında başta Soru-Cevap olmak üzere çok sayıda analiz-tartışma programını hazırlayıp sunmuş olan Baydar, düzenli olarak Süddeutsche Zeitung ve The Arab Weekly için yorumlar yazmakta. Baydar, Ocak 2014'te bir grup meslektaşı ile beraber medya bağımsızlığı ve özgürlüğü alanında çalışmalar yürütmek üzere Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun (P24) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2000 yılında 'Okur Temsilcisi' olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) Özel Ödülü'ne layık bulunan Baydar, 2014 yılında da, Avrupa'nın 'Pulitzer'i sayılan Avrupa Basın Ödülü'nü (EPP) 'meslekte mükemmeliyet' tanımlamasıyla aldı. 2004'te Michigan Üniversitesi'nde Knight-Wallace Araştırma Bursu ile 'Ortadoğu, demokrasi ve medya' konulu mesleki çalışmalar yapan Baydar, 2014 sonbaharında da Harvard Üniversitesi'ne bağlı Kennedy School'da 'Shorenstein Fellow' olarak Türkiye medyasında sansürün ve mali yozlaşmanın yayılmasını ele alan uzun bir rapor yayınladı. Baydar ayrıca Guardian, El Pais, New York Times gibi gazetelere de aralıklı olarak yorum ve analiz makaleleri yazıyor.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s