Armenians in Turkey respond to PM Erdoğan: ‘Mind your own business!’

A group of Armenians in Turkey including writers and journalists have published a joint response to Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan’s statement on a television programme, during which he said, “… and the things, for instance, they said about me; one (that same mindset) said I was Georgian, then another, excuse my expression, in a far uglier manner, said I was Armenian…”

Signed by 16 prominent figures of the Armenian community, including Agos writers, the following is the full text of the statement titled ‘Yet we are beautiful…’:

“… and the things, for instance, they said about me; one (that same mindset) said I was Georgian, then another, excuse my expression, in a far uglier manner, said I was Armenian…”

Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan
For ages, we were made to shout out, “I am a Turk”.*
(alright, you had that abolished)
We never thought what we were made to shout out was “ugly”. We found it “wrong”.
We never got angry and lost our temper over what they were ordering us to become.
We got angry over the fact that they were forcing us.
You may ask whether there are racists, “Turcophobes” among us. You bet.
As many as there are among every nation.
Yet we do not put those racists among us on a pedestal.
We do not polish them up and place them in the spotlight, saying, “They represent us.”
Just as we do not associate your words above with people who have, or will, vote for you, we have never perceived “Turkish identity” (or Kurdish, Circassian, Muslim etc. identity) as the source of the unjust treatment we have been subjected to for years.
As the Diaspora, on its own land, of a people subjected to Genocide, we live on, modest and apprehensive. Stop using us as bait on your fishing hook. Mind your own business.
Until we, Armenians, Greeks, Syriacs, Turks, Kurds, Circassians, Georgians, Alevis, Christians, Jews and Muslims, with our brothers and sisters whether today they vote for you or not, show that one day we can do better than you – mind your own business.

Anna Turay, Arat Dink, Aris Nalcı, Garo Paylan, Harutyun Özer, Karin Karakaşlı, Kenan Yenice, Hayko Bağdat, Nazar Binatlı, Nazar Büyüm, Ohannes Kılıçdağı, Rober Koptaş, Sebu Aslangil, Şake Yalçın, Tatyos Bebek, Yetvart Danzikyan

* Until 2013, a text known as ‘Our Oath’ that began “I am a Turk, I am right, I am hard-working…” would be collectively repeated by the student body at ceremonies held every morning at primary schools across Turkey.

About yavuzbaydar

Yavuz Baydar 39 yıllık gazeteci. Mesleğe İsveç Radyosu'nda muhabir olarak başladı, oradan TV ve yazılı basına geçti. Sırasıyla Cumhuriyet İsveç muhabirliği, BBC Türkçe Servisi'nde yapımcı-sunuculuk, Yeni Yüzyıl'da dış haberler servis şefliği, Milliyet'te editörlük yaptı. 1999 yılı başında Milliyet Okur Temsilcisi olarak, medyada kurumsal bir 'özdenetim' yapısı olan ombudsmanlığı Türkiye'ye tanıtan ve ilk uygulayan kişi oldu. Bu görevi Milliyet ardından Sabah'ta da sürdürdü. Toplam 15 yıl süren bu görevi nedeniyle dünyanın en kıdemli ve 'uzman' ombudsmanlarından biri sayılıyor. Baydar, merkezi ABD'de bulunan Dünya Medya Ombudsmanları Örgütü'nde (ONO) başkanlık ve yürütme kurulu üyeliğini de üstlendi. Türkiye'ye döndüğü 1990'lı yılların ortasından bu yana çeşitli TV kanallarında başta Soru-Cevap olmak üzere çok sayıda analiz-tartışma programını hazırlayıp sunmuş olan Baydar, düzenli olarak Süddeutsche Zeitung ve The Arab Weekly için yorumlar yazmakta. Baydar, Ocak 2014'te bir grup meslektaşı ile beraber medya bağımsızlığı ve özgürlüğü alanında çalışmalar yürütmek üzere Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun (P24) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2000 yılında 'Okur Temsilcisi' olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) Özel Ödülü'ne layık bulunan Baydar, 2014 yılında da, Avrupa'nın 'Pulitzer'i sayılan Avrupa Basın Ödülü'nü (EPP) 'meslekte mükemmeliyet' tanımlamasıyla aldı. 2004'te Michigan Üniversitesi'nde Knight-Wallace Araştırma Bursu ile 'Ortadoğu, demokrasi ve medya' konulu mesleki çalışmalar yapan Baydar, 2014 sonbaharında da Harvard Üniversitesi'ne bağlı Kennedy School'da 'Shorenstein Fellow' olarak Türkiye medyasında sansürün ve mali yozlaşmanın yayılmasını ele alan uzun bir rapor yayınladı. Baydar ayrıca Guardian, El Pais, New York Times gibi gazetelere de aralıklı olarak yorum ve analiz makaleleri yazıyor.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s