Istanbul’s new airport to be named after Tayyip Erdoğan

Istanbul’s third airport, currently under construction and set to open in 2017, will be named after President-elect Recep Tayyip Erdoğan, ‘RTE Airport’, according to a report in the Taraf daily on Wednesday.

According to the report, the name of the airport will be officially announced after Erdoğan is inaugurated as Turkey’s 12th president.

Transport, Maritime and Communication Minister Lütfi Elvan, while responding to questions from journalists on Wednesday, said Erdoğan deserved the gesture. “For 12 years, Recep Tayyip Erdoğan has played a very important role in the development of this country,” said Elvan.

The airport is set to open in 2017 and will be the largest airport in the world, serving 150 million passengers annually. The project has created concerns among environmentalists, who say its construction will threaten the livelihood of dozens of species of animals that call the area home. It has been speculated that the water sources that provide İstanbul with the bulk of its drinking water will be diminished as a result of the airport, which will also create a considerable increase in traffic.

President-elect Erdoğan has enjoyed a variety of locations and objects being granted his namesake in recent years. The name of Rize University — located in the province of Rize, where Erdoğan’s family hails from — was changed to Recep Tayyip Erdoğan University in 2012.

The university subsequently named two newly discovered fish “Recepi” and “Eminae” in January of this year, after Erdoğan and his wife, Emine; however, the university denied that the future president and first lady directly inspired the choice.

Earlier this year, a new species of orchid discovered in Singapore was given the name “Dendrobifm Tayyip-Emine Erdoğan” following the Erdoğans’ visit to the Singapore Botanic Park.

A variety of streets, stadiums, parks and other locations throughout Turkey bear the president-elect’s name. 
  

About yavuzbaydar

Yavuz Baydar 39 yıllık gazeteci. Mesleğe İsveç Radyosu'nda muhabir olarak başladı, oradan TV ve yazılı basına geçti. Sırasıyla Cumhuriyet İsveç muhabirliği, BBC Türkçe Servisi'nde yapımcı-sunuculuk, Yeni Yüzyıl'da dış haberler servis şefliği, Milliyet'te editörlük yaptı. 1999 yılı başında Milliyet Okur Temsilcisi olarak, medyada kurumsal bir 'özdenetim' yapısı olan ombudsmanlığı Türkiye'ye tanıtan ve ilk uygulayan kişi oldu. Bu görevi Milliyet ardından Sabah'ta da sürdürdü. Toplam 15 yıl süren bu görevi nedeniyle dünyanın en kıdemli ve 'uzman' ombudsmanlarından biri sayılıyor. Baydar, merkezi ABD'de bulunan Dünya Medya Ombudsmanları Örgütü'nde (ONO) başkanlık ve yürütme kurulu üyeliğini de üstlendi. Türkiye'ye döndüğü 1990'lı yılların ortasından bu yana çeşitli TV kanallarında başta Soru-Cevap olmak üzere çok sayıda analiz-tartışma programını hazırlayıp sunmuş olan Baydar, düzenli olarak Süddeutsche Zeitung ve The Arab Weekly için yorumlar yazmakta. Baydar, Ocak 2014'te bir grup meslektaşı ile beraber medya bağımsızlığı ve özgürlüğü alanında çalışmalar yürütmek üzere Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun (P24) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2000 yılında 'Okur Temsilcisi' olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) Özel Ödülü'ne layık bulunan Baydar, 2014 yılında da, Avrupa'nın 'Pulitzer'i sayılan Avrupa Basın Ödülü'nü (EPP) 'meslekte mükemmeliyet' tanımlamasıyla aldı. 2004'te Michigan Üniversitesi'nde Knight-Wallace Araştırma Bursu ile 'Ortadoğu, demokrasi ve medya' konulu mesleki çalışmalar yapan Baydar, 2014 sonbaharında da Harvard Üniversitesi'ne bağlı Kennedy School'da 'Shorenstein Fellow' olarak Türkiye medyasında sansürün ve mali yozlaşmanın yayılmasını ele alan uzun bir rapor yayınladı. Baydar ayrıca Guardian, El Pais, New York Times gibi gazetelere de aralıklı olarak yorum ve analiz makaleleri yazıyor.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s