New Turkish gov’t to boycott Supreme Court of Appeals for defying Erdoğan

New Prime Minister Ahmet Davutoğlu and Justice Minister Bekir Bozdağ have reportedly decided to boycott the Supreme Court of Appeals after the court defied President-elect Recep Tayyip Erdoğan by inviting Turkish Bar Association (TBB) Chairman Metin Feyzioğlu to deliver a speech at the opening ceremony of the new judicial year on Sept. 1.

The Taraf daily reported on Tuesday that Davutoğlu and Bozdağ will not participate in the ceremony as a show of support for Erdoğan.

On Aug. 15, Erdoğan declared that he would not attend the ceremony if Feyzioğlu were invited to speak at the event. The conflict between Erdoğan and Feyzioğlu dates back to early May, when the former stormed out of the Council of State building after scolding the TBB chairman for his speech. Feyzioğlu, during his address, questioned the Justice and Development Party’s (AK Party) violations of personal rights and freedoms.

Erdoğan interrupted Feyzioğlu’s speech in response, claiming that it was political and full of untruths. He then left the hall.

After Erdoğan’s remarks in August, Supreme Court of Appeals Chairman Ali Alkan publicly stated that he would raise the issue at a meeting of the court’s executive members. The meeting was held on Monday afternoon, with the court deciding that Feyzioğlu will be allowed to make an address at the opening ceremony.

Also on Monday, Erdoğan received Alkan at the Office of the Prime Ministry. The chair of the Supreme Court of Appeals visited Erdoğan to officially invite him to attend the opening ceremony of the new judicial year as the new president.

Feyzioğlu told the Turkish media on Monday that he will also attend the ceremony. “I will absolutely attend the event. The ceremony is organized by the Supreme Court of Appeals, but one of the hosts [of the ceremony] is the TBB. I am not a guest. I am one of the hosts of the event. The Supreme Court of Appeals has already sent us [the TBB] the program for the event,” he noted.

About yavuzbaydar

Yavuz Baydar 39 yıllık gazeteci. Mesleğe İsveç Radyosu'nda muhabir olarak başladı, oradan TV ve yazılı basına geçti. Sırasıyla Cumhuriyet İsveç muhabirliği, BBC Türkçe Servisi'nde yapımcı-sunuculuk, Yeni Yüzyıl'da dış haberler servis şefliği, Milliyet'te editörlük yaptı. 1999 yılı başında Milliyet Okur Temsilcisi olarak, medyada kurumsal bir 'özdenetim' yapısı olan ombudsmanlığı Türkiye'ye tanıtan ve ilk uygulayan kişi oldu. Bu görevi Milliyet ardından Sabah'ta da sürdürdü. Toplam 15 yıl süren bu görevi nedeniyle dünyanın en kıdemli ve 'uzman' ombudsmanlarından biri sayılıyor. Baydar, merkezi ABD'de bulunan Dünya Medya Ombudsmanları Örgütü'nde (ONO) başkanlık ve yürütme kurulu üyeliğini de üstlendi. Türkiye'ye döndüğü 1990'lı yılların ortasından bu yana çeşitli TV kanallarında başta Soru-Cevap olmak üzere çok sayıda analiz-tartışma programını hazırlayıp sunmuş olan Baydar, düzenli olarak Süddeutsche Zeitung ve The Arab Weekly için yorumlar yazmakta. Baydar, Ocak 2014'te bir grup meslektaşı ile beraber medya bağımsızlığı ve özgürlüğü alanında çalışmalar yürütmek üzere Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun (P24) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2000 yılında 'Okur Temsilcisi' olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) Özel Ödülü'ne layık bulunan Baydar, 2014 yılında da, Avrupa'nın 'Pulitzer'i sayılan Avrupa Basın Ödülü'nü (EPP) 'meslekte mükemmeliyet' tanımlamasıyla aldı. 2004'te Michigan Üniversitesi'nde Knight-Wallace Araştırma Bursu ile 'Ortadoğu, demokrasi ve medya' konulu mesleki çalışmalar yapan Baydar, 2014 sonbaharında da Harvard Üniversitesi'ne bağlı Kennedy School'da 'Shorenstein Fellow' olarak Türkiye medyasında sansürün ve mali yozlaşmanın yayılmasını ele alan uzun bir rapor yayınladı. Baydar ayrıca Guardian, El Pais, New York Times gibi gazetelere de aralıklı olarak yorum ve analiz makaleleri yazıyor.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s