Why Kobane matters – and not

By Roger Shanahan, this piece is posted at National Interest:

”…One of the principles of war that applies to insurgent groups as much as it does to conventional armies is the maintenance of momentum. If you have momentum, then you force your opposition to make reactive decisions under pressure that often turn out to be sub-optimal. You can also create fear and panic in the opposition, as ISIS showed in its attack on Mosul and subsequent drive south, which resulted in the collapse of several Iraqi army divisions. ISIS has also relied on battlefield victories to replenish its ammunition stocks and gain military equipment and recruits.

The capture of Mosul, though, may well represent a high point in ISIS’s campaign.

While the group is still pressing its advantage in al-Anbar province in Iraq, it has lost Mosul dam and has been investing in Kobane for over a month without success. If it is unable to capture Kobane, it will have lost significant personnel and resources against some Kurdish irregulars (with coalition air support) for little to no gain. One of ISIS’s lines of operation will have stalled, and very publicly so.

ISIS is a media savvy organization and it realizes that being beaten back in Kobane would be a very public loss. And in the social media world ISIS inhabits, a public loss can also be a strategic one. Images of coalition airstrikes and Kurdish fighters tearing down ISIS flags don’t do much for ISIS’s reputation as a near-invincible jihadist war machine, an image on which it has relied for much of its success to date.

Kobane also offers the coalition opportunities greater than the limited value of the town itself. In the past week the coalition has increased its support for the Kurdish fighters, indicating a willingness to fight for the town’s defense. This limited action offers some significant practical benefits for the coalition. It will be learning much about integrating airstrikes with indigenous forces and can use the Kobane battle as a live run for future actions against ISIS in Iraq. At the same time, the coalition is able to degrade ISIS forces in the region, which appear to be reinforcing failure in their assault on Kobane….”

This piece was first posted on The Interpreter, which is published by the Lowy Institute for International Policy.

http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/why-the-battle-kobane-matters-doesnt-matter-11538

About yavuzbaydar

Yavuz Baydar 39 yıllık gazeteci. Mesleğe İsveç Radyosu'nda muhabir olarak başladı, oradan TV ve yazılı basına geçti. Sırasıyla Cumhuriyet İsveç muhabirliği, BBC Türkçe Servisi'nde yapımcı-sunuculuk, Yeni Yüzyıl'da dış haberler servis şefliği, Milliyet'te editörlük yaptı. 1999 yılı başında Milliyet Okur Temsilcisi olarak, medyada kurumsal bir 'özdenetim' yapısı olan ombudsmanlığı Türkiye'ye tanıtan ve ilk uygulayan kişi oldu. Bu görevi Milliyet ardından Sabah'ta da sürdürdü. Toplam 15 yıl süren bu görevi nedeniyle dünyanın en kıdemli ve 'uzman' ombudsmanlarından biri sayılıyor. Baydar, merkezi ABD'de bulunan Dünya Medya Ombudsmanları Örgütü'nde (ONO) başkanlık ve yürütme kurulu üyeliğini de üstlendi. Türkiye'ye döndüğü 1990'lı yılların ortasından bu yana çeşitli TV kanallarında başta Soru-Cevap olmak üzere çok sayıda analiz-tartışma programını hazırlayıp sunmuş olan Baydar, düzenli olarak Süddeutsche Zeitung ve The Arab Weekly için yorumlar yazmakta. Baydar, Ocak 2014'te bir grup meslektaşı ile beraber medya bağımsızlığı ve özgürlüğü alanında çalışmalar yürütmek üzere Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun (P24) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2000 yılında 'Okur Temsilcisi' olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) Özel Ödülü'ne layık bulunan Baydar, 2014 yılında da, Avrupa'nın 'Pulitzer'i sayılan Avrupa Basın Ödülü'nü (EPP) 'meslekte mükemmeliyet' tanımlamasıyla aldı. 2004'te Michigan Üniversitesi'nde Knight-Wallace Araştırma Bursu ile 'Ortadoğu, demokrasi ve medya' konulu mesleki çalışmalar yapan Baydar, 2014 sonbaharında da Harvard Üniversitesi'ne bağlı Kennedy School'da 'Shorenstein Fellow' olarak Türkiye medyasında sansürün ve mali yozlaşmanın yayılmasını ele alan uzun bir rapor yayınladı. Baydar ayrıca Guardian, El Pais, New York Times gibi gazetelere de aralıklı olarak yorum ve analiz makaleleri yazıyor.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s