Teacher convicted of throwing eggs at Erdoğan’s convoy sacked

A teacher of 17 years, Seçil Esmenur Erdem, was dismissed from her job by the Education Ministry after being convicted of insulting President Recep Tayyip Erdoğan and throwing eggs at his convoy during the president’s visit to Trabzon province in 2013.

An investigation was launched against the 42-year-old teacher on charges of insulting Erdoğan, who was prime minister at the time, and throwing eggs at his convoy on Nov. 23, 2013. Erdem was released pending trial and later ordered to pay a TL 7,800 fine by the Trabzon 2nd Criminal Court of Peace.

The Ministry of Education’s Higher Inspection Board (YDK) also launched an administrative investigation against the teacher.

Seçil Esmenur Erdem. (Photo: DHA)

According to media reports the YDK recently completed its investigation and unanimously decided to dismiss Erdem from her job. In the decision, delivered by the YDK on Sept. 30 of this year, the board said it had decided to dismiss the teacher from her job for “using words that include curses against then-Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan and for throwing eggs at him.”

The decision of the YDK was sent to Erdem’s school, Kireçhane Middle School in the Ortahisar district of Trabzon.

Erdem had been suspended for a time during the administrative investigation, but she eventually returned to work.

Head of the Education Personnel Union (Eğitim-Sen) Trabzon branch Mehmet Ekici claimed that the correct punishment for the charges directed at Erdem do not include being dismissed. He said the teacher’s union will apply to all the relevant courts, including the European Court of Human Rights (ECtHR) if necessary, to protect the rights of Erdem, who Ekici believes has suffered an injustice.

Speaking during a press conference held on Wednesday, Ekici said the Justice and Development Party (AK Party) government is “using the statehood power as an instrument of persecution against its own citizens.” Ekici also said that a sense of justice and rule of law has been decreasing day by day in Turkey, labeling the YDK’s decision against Erdem as one that is politically motivated.

About yavuzbaydar

Yavuz Baydar 39 yıllık gazeteci. Mesleğe İsveç Radyosu'nda muhabir olarak başladı, oradan TV ve yazılı basına geçti. Sırasıyla Cumhuriyet İsveç muhabirliği, BBC Türkçe Servisi'nde yapımcı-sunuculuk, Yeni Yüzyıl'da dış haberler servis şefliği, Milliyet'te editörlük yaptı. 1999 yılı başında Milliyet Okur Temsilcisi olarak, medyada kurumsal bir 'özdenetim' yapısı olan ombudsmanlığı Türkiye'ye tanıtan ve ilk uygulayan kişi oldu. Bu görevi Milliyet ardından Sabah'ta da sürdürdü. Toplam 15 yıl süren bu görevi nedeniyle dünyanın en kıdemli ve 'uzman' ombudsmanlarından biri sayılıyor. Baydar, merkezi ABD'de bulunan Dünya Medya Ombudsmanları Örgütü'nde (ONO) başkanlık ve yürütme kurulu üyeliğini de üstlendi. Türkiye'ye döndüğü 1990'lı yılların ortasından bu yana çeşitli TV kanallarında başta Soru-Cevap olmak üzere çok sayıda analiz-tartışma programını hazırlayıp sunmuş olan Baydar, düzenli olarak Süddeutsche Zeitung ve The Arab Weekly için yorumlar yazmakta. Baydar, Ocak 2014'te bir grup meslektaşı ile beraber medya bağımsızlığı ve özgürlüğü alanında çalışmalar yürütmek üzere Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun (P24) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2000 yılında 'Okur Temsilcisi' olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) Özel Ödülü'ne layık bulunan Baydar, 2014 yılında da, Avrupa'nın 'Pulitzer'i sayılan Avrupa Basın Ödülü'nü (EPP) 'meslekte mükemmeliyet' tanımlamasıyla aldı. 2004'te Michigan Üniversitesi'nde Knight-Wallace Araştırma Bursu ile 'Ortadoğu, demokrasi ve medya' konulu mesleki çalışmalar yapan Baydar, 2014 sonbaharında da Harvard Üniversitesi'ne bağlı Kennedy School'da 'Shorenstein Fellow' olarak Türkiye medyasında sansürün ve mali yozlaşmanın yayılmasını ele alan uzun bir rapor yayınladı. Baydar ayrıca Guardian, El Pais, New York Times gibi gazetelere de aralıklı olarak yorum ve analiz makaleleri yazıyor.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s