As April 24 turns into a date for ‘war on commemorations’ after Erdoğan’s move

Turkish president Erdoğan said today that the 100th anniversary of Gallipoli be commemorated on April 24 this year, adding ‘leaders from 30 nations will be present there.’

The issue has now turned into a deliberate clash between Turkey and Armenia over commemorating 100th anniversary of the WW1 in Turkey and the Armenian Genocide, on the same day.


Here are some excerpts of Tom de Waal’s blog on the issue.

In six weeks’ time, on April 24, Armenia and Turkey will hold competing centennial commemorations, each studying the international guest list to see who did and did not come.

It is a political row that could easily have been avoided if the Turkish government had moved its ceremony honoring the Battle of Gallipoli only one day later, to April 25. It has been obvious for many years that on April 24 Armenians will commemorate the centenary of the tragedy of 1915 they now know as the Armenian Genocide.

They first marked that day in 1919 in British-administered Istanbul. In 1915, April 24 was the day that 200 Armenian leaders and intellectuals were arrested by the Ottoman authorities as a prelude to the mass deportation and partial destruction of the entire Armenian population of the empire.

The following day, April 25, 1915, British imperial forces, along with men from the Australian and New Zealand Army Corps or ANZAC in the forefront, landed at Gallipoli to try and capture Istanbul and defeat the Ottoman empire. Thousands of soldiers died. Very soon April 25 was known as ANZAC day.

April 25 was therefore the obvious day to hold international commemorations for the Gallipoli battles.

Another possible date would have been March 18, the day in 1915 when the Allied force first sailed up the Straits and began the campaign.

However, current Turkish leader Recep Tayyip Erdoğan chose to hold the Gallipoli centennial ceremonies on April 24, precipitating a direct clash with the commemorations in Yerevan. The obvious conclusion is that this was a direct attempt to divert attention and guests from the Armenian commemorations.

By doing this, Erdoğan undid some of the good work he had done last year by issuing the first ever statement of condolences to the Armenians by a Turkish leader.

For the entire blog, click here.

About yavuzbaydar

Yavuz Baydar 39 yıllık gazeteci. Mesleğe İsveç Radyosu'nda muhabir olarak başladı, oradan TV ve yazılı basına geçti. Sırasıyla Cumhuriyet İsveç muhabirliği, BBC Türkçe Servisi'nde yapımcı-sunuculuk, Yeni Yüzyıl'da dış haberler servis şefliği, Milliyet'te editörlük yaptı. 1999 yılı başında Milliyet Okur Temsilcisi olarak, medyada kurumsal bir 'özdenetim' yapısı olan ombudsmanlığı Türkiye'ye tanıtan ve ilk uygulayan kişi oldu. Bu görevi Milliyet ardından Sabah'ta da sürdürdü. Toplam 15 yıl süren bu görevi nedeniyle dünyanın en kıdemli ve 'uzman' ombudsmanlarından biri sayılıyor. Baydar, merkezi ABD'de bulunan Dünya Medya Ombudsmanları Örgütü'nde (ONO) başkanlık ve yürütme kurulu üyeliğini de üstlendi. Türkiye'ye döndüğü 1990'lı yılların ortasından bu yana çeşitli TV kanallarında başta Soru-Cevap olmak üzere çok sayıda analiz-tartışma programını hazırlayıp sunmuş olan Baydar, düzenli olarak Süddeutsche Zeitung ve The Arab Weekly için yorumlar yazmakta. Baydar, Ocak 2014'te bir grup meslektaşı ile beraber medya bağımsızlığı ve özgürlüğü alanında çalışmalar yürütmek üzere Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun (P24) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2000 yılında 'Okur Temsilcisi' olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) Özel Ödülü'ne layık bulunan Baydar, 2014 yılında da, Avrupa'nın 'Pulitzer'i sayılan Avrupa Basın Ödülü'nü (EPP) 'meslekte mükemmeliyet' tanımlamasıyla aldı. 2004'te Michigan Üniversitesi'nde Knight-Wallace Araştırma Bursu ile 'Ortadoğu, demokrasi ve medya' konulu mesleki çalışmalar yapan Baydar, 2014 sonbaharında da Harvard Üniversitesi'ne bağlı Kennedy School'da 'Shorenstein Fellow' olarak Türkiye medyasında sansürün ve mali yozlaşmanın yayılmasını ele alan uzun bir rapor yayınladı. Baydar ayrıca Guardian, El Pais, New York Times gibi gazetelere de aralıklı olarak yorum ve analiz makaleleri yazıyor.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s