Doğan media bows to gov’t pressure? Top exec from pro-gov’t channel hired by CNNTürk

The post of general broadcasting manager of CNN Türk, an affiliate of the Doğan Media Group, has been assumed by Erdoğan Aktaş, who spent five years at the pro-government ATV channel.

The reshuffling within the Doğan Media Group, which has been receiving threats from pro-government figures who have told the daily’s owner, Aydın Doğan, to fire certain journalists deemed anti-government, continues with new dismissals and postings.

Kanal D, another affiliate of Doğan Media, sacked its General Broadcasting Manager Lale Eren, while General Manager Pelin Diştaş Yaşaroğlu resigned from her post on Tuesday.

Yaşaroğlu was replaced by Barış Tunay, general manager of CNN Türk. Tunay’s vacant post was filled by Aktaş, who spent five years until May 2014 as the general manager of ATV.

The reshuffling in the dailies and TV channels affiliated with the Doğan Media Group began following the Nov. 1 general election.

In previous weeks, the special adviser to Hürriyet Editor-in-Chief Bülent Mumay and veteran Hürriyet journalist Şükrü Küçükşahin were fired.

“I worked happily at Hürriyet for 17 years. I am not angry [at anyone] but I should admit that I am saddened. The person who employed me at Hürriyet was Sedat Ergin and the person who informed me [about my dismissal] this morning was also Sedat Ergin. I should call this a coincidence. I would like to thank the Hürriyet family,” Küçükşahin wrote in a series of tweets on Dec. 2.

The daily has also been receiving threats from pro-government figures, who have told the daily’s owner, Aydın Doğan, to fire certain journalists deemed to be anti-government.

Pro-government Star daily columnist Cem Küçük told media mogul Doğan, “From now on, we will manage you,” while ordering him to fire certain journalists during a TV program aired on Nov. 4.

Doğan, owner of the Doğan Media Group, was threatened live on the television program by Küçük, who said that if he does not fire journalists Nazlı Ilıcak, Eyüp Can and Mumay, he will have to “bear the consequences.”

About yavuzbaydar

Yavuz Baydar 39 yıllık gazeteci. Mesleğe İsveç Radyosu'nda muhabir olarak başladı, oradan TV ve yazılı basına geçti. Sırasıyla Cumhuriyet İsveç muhabirliği, BBC Türkçe Servisi'nde yapımcı-sunuculuk, Yeni Yüzyıl'da dış haberler servis şefliği, Milliyet'te editörlük yaptı. 1999 yılı başında Milliyet Okur Temsilcisi olarak, medyada kurumsal bir 'özdenetim' yapısı olan ombudsmanlığı Türkiye'ye tanıtan ve ilk uygulayan kişi oldu. Bu görevi Milliyet ardından Sabah'ta da sürdürdü. Toplam 15 yıl süren bu görevi nedeniyle dünyanın en kıdemli ve 'uzman' ombudsmanlarından biri sayılıyor. Baydar, merkezi ABD'de bulunan Dünya Medya Ombudsmanları Örgütü'nde (ONO) başkanlık ve yürütme kurulu üyeliğini de üstlendi. Türkiye'ye döndüğü 1990'lı yılların ortasından bu yana çeşitli TV kanallarında başta Soru-Cevap olmak üzere çok sayıda analiz-tartışma programını hazırlayıp sunmuş olan Baydar, düzenli olarak Süddeutsche Zeitung ve The Arab Weekly için yorumlar yazmakta. Baydar, Ocak 2014'te bir grup meslektaşı ile beraber medya bağımsızlığı ve özgürlüğü alanında çalışmalar yürütmek üzere Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun (P24) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2000 yılında 'Okur Temsilcisi' olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) Özel Ödülü'ne layık bulunan Baydar, 2014 yılında da, Avrupa'nın 'Pulitzer'i sayılan Avrupa Basın Ödülü'nü (EPP) 'meslekte mükemmeliyet' tanımlamasıyla aldı. 2004'te Michigan Üniversitesi'nde Knight-Wallace Araştırma Bursu ile 'Ortadoğu, demokrasi ve medya' konulu mesleki çalışmalar yapan Baydar, 2014 sonbaharında da Harvard Üniversitesi'ne bağlı Kennedy School'da 'Shorenstein Fellow' olarak Türkiye medyasında sansürün ve mali yozlaşmanın yayılmasını ele alan uzun bir rapor yayınladı. Baydar ayrıca Guardian, El Pais, New York Times gibi gazetelere de aralıklı olarak yorum ve analiz makaleleri yazıyor.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s