Poll: German opposition to Turkey’s EU membership rises

A growing majority of Germans are opposed to Turkey entering the European Union, according to a poll published days after Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan made a controversial speech to Turks in Cologne.

The survey by Forsa for Stern magazine found 69 percent of Germans oppose Turkey joining the EU, up from 52 percent who   were against it in a 2005 survey. The number in favour of Turkey joining the EU fell to 26 percent from 43 percent in 2005, according to the poll released on Tuesday.

Many EU governments support Turkey’s ambitions to join, arguing that Europe should capitalise on Ankara’s influence in the Middle East. However, German Chancellor Angela Merkel’s ruling conservative party has long been opposed.

Germany has always had doubts about allowing a largely Muslim country of 76 million people into the European club, fearing that cultural differences and its size will make it too difficult to integrate.

Ankara began negotiations to join the EU in 2005, 18 years after applying. But a series of political obstacles, notably over the divided island of Cyprus, and resistance to Turkish membership in Germany and France, have slowed progress.

On Saturday, Erdogan told a cheering arena of 16,000 diaspora supporters in Germany to integrate but not assimilate in a defiant hour-long speech. Some 45,000 protesters marched against the Turkish premier’s appearance.

Erdogan has often addressed mass audiences of expatriate Turks when visiting Germany in rousing patriotic affairs with thousands waving the Turkish flag.

Some 3 million people of Turkish origin live in Germany and 1.4 million Turkish citizens can vote, a number equivalent to the electorate of Turkey’s fifth-largest city Adana.

Erdogan’s handling of protests against his government in the past year and his two-week closure of social networking site Twitter and block on video-sharing platform YouTube this year drew criticism at home and abroad, including from the German government.

Turkey has said it remains determined to continue on the path towards EU accession but government officials from Erdogan on down have voiced frustration at what they see as unnecessary bureaucratic and political obstacles.

About yavuzbaydar

Yavuz Baydar 39 yıllık gazeteci. Mesleğe İsveç Radyosu'nda muhabir olarak başladı, oradan TV ve yazılı basına geçti. Sırasıyla Cumhuriyet İsveç muhabirliği, BBC Türkçe Servisi'nde yapımcı-sunuculuk, Yeni Yüzyıl'da dış haberler servis şefliği, Milliyet'te editörlük yaptı. 1999 yılı başında Milliyet Okur Temsilcisi olarak, medyada kurumsal bir 'özdenetim' yapısı olan ombudsmanlığı Türkiye'ye tanıtan ve ilk uygulayan kişi oldu. Bu görevi Milliyet ardından Sabah'ta da sürdürdü. Toplam 15 yıl süren bu görevi nedeniyle dünyanın en kıdemli ve 'uzman' ombudsmanlarından biri sayılıyor. Baydar, merkezi ABD'de bulunan Dünya Medya Ombudsmanları Örgütü'nde (ONO) başkanlık ve yürütme kurulu üyeliğini de üstlendi. Türkiye'ye döndüğü 1990'lı yılların ortasından bu yana çeşitli TV kanallarında başta Soru-Cevap olmak üzere çok sayıda analiz-tartışma programını hazırlayıp sunmuş olan Baydar, düzenli olarak Süddeutsche Zeitung ve The Arab Weekly için yorumlar yazmakta. Baydar, Ocak 2014'te bir grup meslektaşı ile beraber medya bağımsızlığı ve özgürlüğü alanında çalışmalar yürütmek üzere Bağımsız Gazetecilik Platformu'nun (P24) kurucu üyeleri arasında yer aldı. 2000 yılında 'Okur Temsilcisi' olarak yaptığı çalışmalar nedeniyle Çağdaş Gazeteciler Derneği'nin (ÇGD) Özel Ödülü'ne layık bulunan Baydar, 2014 yılında da, Avrupa'nın 'Pulitzer'i sayılan Avrupa Basın Ödülü'nü (EPP) 'meslekte mükemmeliyet' tanımlamasıyla aldı. 2004'te Michigan Üniversitesi'nde Knight-Wallace Araştırma Bursu ile 'Ortadoğu, demokrasi ve medya' konulu mesleki çalışmalar yapan Baydar, 2014 sonbaharında da Harvard Üniversitesi'ne bağlı Kennedy School'da 'Shorenstein Fellow' olarak Türkiye medyasında sansürün ve mali yozlaşmanın yayılmasını ele alan uzun bir rapor yayınladı. Baydar ayrıca Guardian, El Pais, New York Times gibi gazetelere de aralıklı olarak yorum ve analiz makaleleri yazıyor.
Bu yazı Uncategorized içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s